Ki nem találná, kik gratuláltak az EU mellett a szír lázadóknak
A geopolitika már csak ilyen.
Akár január végére megoldódna a kérdés – ez a migrációra is hatással lesz.
Az európai külügyminiszterek január végén találkoznak, hogy megvitassák a Szíriával szembeni szankciók feloldását – közölte az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap Rijádban, a közel-keleti és nyugati vezető diplomaták, valamint Szíria új külügyminiszterének találkozóját megelőzően.
Az EU Tanácsa legutóbb 2025. június 1-jéig hosszabbította meg a Szíriával szembeni szankciókat. Jelenleg 318 személyre és 86 szervezetre vonatkozik a vagyonbefagyasztás és uniós beutazási tilalom. A szankciók azt is megtiltják, hogy közvetlenül vagy közvetve pénzeszközöket és egyéb gazdasági forrásokat biztosítsanak a szankcióka alanyainak számára.
Az Euractiv beszámolója szerint Kallas, az EU külügyi vezetője elmondta, hogy a külügyminiszterek január 27-én ülnek össze Brüsszelben, hogy eldöntsék, miként enyhítené a blokk a Szíriával szembeni szankciókat. Bármilyen európai döntés a szankciók enyhítéséről attól függ, hogy az új szíriai kormányzat hogyan viszonyul „különböző csoportokhoz” többek között a nőkhöz, és „nem szabad radikalizálódnia” – mondta Kallas, anélkül, hogy részletezte volna mit ért ez alatt egy olyan szervezetnél, amely egyesek szerint pont olyan, mint az Al Kaida.
Ha úgy látjuk, hogy a fejlesztések jó irányba haladnak, akkor készen állunk a következő lépésekre (...) Ha úgy látjuk, hogy nem jó irányba haladnak, akkor vissza is tudunk lépni”
– fogalmazott.
Ezt is ajánljuk a témában
A geopolitika már csak ilyen.
A vasárnapi konferencia volt a nyugati és regionális vezetők első ilyen jellegű találkozója, amelynek házigazdája a regionális nehézsúlyú Szaúd-Arábia volt Aszad megbuktatása óta, akkor kerül megrendezésre, amikor Damaszkusz a szankciók feloldására szólítja fel a Nyugatot, hogy a nemzetközi finanszírozás szabadabban áramolhasson.
A konferencia lezárása után tartott sajtótájékoztatón Faisal bin Farhan Al Saud szaúdi külügyminiszter hangsúlyozta, hogy
a Szíriára kivetett egyoldalú és ENSZ-szankciók feloldását szorgalmazza, mivel a (...) szankciók akadályozzák a szíriai nép fejlődésre irányuló törekvéseit.
A szankciókról szóló uniós vitát vezető Németország vasárnap azt javasolta, hogy engedélyezzék a szíriai lakosságnak nyújtott könnyítéseket, de tartsák fenn a szankciókat Aszad szövetségeseivel szemben, akik „súlyos bűncselekményeket” követtek el a szíriai háború során. „A szíriaiaknak most gyors osztalékra van szükségük a hatalomváltásból, és mi továbbra is segítünk azoknak Szíriában, akiknek semmijük sincs, ahogy a polgárháború minden évében tettük” – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter Rijádban újságíróknak.
A megbeszélések középpontjában az ideiglenes szíriai hatóságok támogatása állna, „beleértve az Aszad-rezsim felelősségre vonását a szíriai nép ellen elkövetett háborús bűnökért” – áll a brit külügyminisztérium közleményében.
Nyitókép: Bilal Alhammoud / Middle East Images via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A szíriai események mindent megváltoztattak.
***